Лавров: Путин не е болен

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги демантираше шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин е тешко болен.

Фото: ЕПА

Одговарајќи на прашање на новинарот на француската телевизија ТФ1, Лавров рече: „Мислам дека разумните и разбрани луѓе не можат да видат знаци на болест или земање лекови кај претседателот“.

Лавров додаде дека Путин, кој во октомври ќе наполни 70 години, „се појавува во јавноста секој ден“.

„Може да го видите на екраните и да ги читате и слушате неговите говори. Ширењето на таквите гласини нека биде на совеста на оние што го прават тоа“, рече Лавров.

Здравјето и приватниот живот на Путин се табу теми во Русија и речиси никогаш не се јавно дискутирани.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе