Српски борбени возила на пат кон административната линија

Курти свика состанок на Советот за безбедност на Косово (ФОТО+ВИДЕО)

Косовскиот премиер Аљбин Курти свика состанок на Советот за безбедност на Косово во вечерните часови, поради актуелната ситуација на северот, пренесуваат приштинските медиуми.

EPA-EFE

Курти тоа го соопшти откако на прес-конференција зборуваше за напнатата ситуација на северот на Косово.

Косовските Срби ги блокираа премините Јариње и Брњак во знак на протест поради одлуката на косовската влада за пробни таблички за возилата кои влегуваат со српски регистрации.

Колона српски тенкови тргнаа од гарнизонот Рашка кон Косово

Војската на Србија почна да преместува тенкови кон административниот премин Јариње.

На социјалните мрежи се појави снимка од колона тенкови кои според засега непотврдени информации тргнала од гарнизонот Рашка кон административната линија со Косово.

Станува збор наводно за модернизирани тенкови Т-72МС опремени со нова оптика и најсовремена борбена опрема кои се дел од руската воена донација на Србија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе