Косовскиот премиер

Курти: Следниот природен чекор во односите со Грција е признавање

Косовскиот премиер Аљбин Курти изјави дека на Минхенската безбедносна конференција имал 17 билатерални состаноци и разговори.

EPA-EFE

Тој наведе дека на состанокот со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, тој и претседателката Вјоса Османи истакнале дека е важно Грција да го признае Косово, „како следниот природен чекор кон продлабочувањето на односите на двете држави“.

Тој истакна и дека на посебни состаноци со високиот претставник на Европската Унија Жосеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот на Белград и Приштина Мирослав Лајчак разговарале за процесот на дијалогот на Косово и Србија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе