Курти: Косово попрво ќе влезе во НАТО отколку во ЕУ

Премиерот на Косово Аљбин Курти изјави дека е голема веројатноста Косово попрво да влезе во НАТО отколку во Европската Унија.

EPA-EFE

„Сакаме да влеземе во НАТО и ЕУ, но многу е можно поради многу фактори да можеме да влеземе во НАТО попрво отколку во ЕУ. Баравме од САД да ни помогнат околу членството во НАТО, добивме одговори. Тесно соработуваме и правиме некој вид транзиција на нашата војска“, кажа Курти за Политико.

Изрази уверување дека поради интервенцијата на Русија во Украина ќе пораснат шансите и брзината за членство на Косово во НАТО.

Курти смета дека војната во Украина претставува опасност и за западниот Балкан, преку Србија.

Тој оцени и дека Република Српска станала „своевиден Калининград во регионот“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе