Кандидатот за косовски премиер

Курти има три услови за продолжување на дијалогот, првиот е да го нема Вучиќ на преговарачката маса

Аљбин Курти ги објави своите три принципи за продолжување на дијалогот на Белград и Приштина, од кои првиот е дека не го сака претседателот на Србија Александар Вучиќ на преговарачката маса.

На собирот во Берлин наречен „Балкански дијалози“, на кој беа разгледувани европските перпсективи на западниот Балкан и можностите за постигнување позитивни придвижувања во односите на Белград и Приштина, Курти како прв принцип наведе дека нема да има разговори на косовскиот претседател и претседателот на Србија и дека не го сака Вучиќ на масата.

„Нема разговори за косовската територија“ е вториот услов што го наведе претседателот на Самоопределување, како што пренесуваат косовските медиуми.

Третиот услов кој го наведе Курти е да нема разговори за мапите.

Косово е централна тема на конференцијата, на која ќе бидат посветени две од четирите пленарни сесии.

На собирот учествуваат голем број политички лидери од регионот, но и влијателни дипломати од САД, ЕУ и Германија.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе