Курти: Ако Белград и Кремљ сакаат нешто да ни направат, двапати нека размислат

Косовскиот премиер Аљбин Курти во интервју за Си-ен-ен изјави дека не е исклучена можноста конфликтот во Украина да се одрази на Западниот Балкан.

EPA-EFE

Курти потсети дека косовските безбедносни сили минатата година, со 330 војници, учествуваа во Бранител-Европа 21. Премиерот на Косово кажа дека тоа бил „најголемиот потфат на НАТО во последните неколку децении“.

„Ние бевме еден од 16 домаќини. Исто така, се радуваме што ќе учествуваме и во Бранител-Европа 23 за да покажеме дека сме во согласност со демократскиот Запад. Исто така, ако Белград и Кремљ сакаат нешто да ни направат, двапати нека размислат“, кажа Курти за Си-ен-ен.

Тој кажа дека на српската премиерка Ана Брнабиќ ѝ дозволил да го посети Косово и дека се надева дека таа за време на посетата видела дека „Косово е нормална земја со повеќе демократија од Србија“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе