Од угледен воен аналитичар

Критика на државната руска ТВ: „На изолираната Русија ќе ѝ биде сѐ потешко во Украина“

„Ние сме во целосна геополитичка осаменост и практично целиот свет е против нас!“, рече пензионираниот полковник и воен аналитичар Михаил Ходарјонок во живо на државниот телевизиски канал Русија 1.

Фото: скриншот

Руски воен аналитичар за гледачите на руската државна телевизија изјави дека војната во Украина ќе стане многу полоша за Русија, која се соочува со масовна мобилизација поддржана од САД, додека Русија е речиси целосно изолирана.

Откако претседателот Владимир Путин нареди инвазија на Украина на 24 февруари, руските државни медиуми, особено државната телевизија, го поддржуваа ставот на Кремљ. Мал број спротивставени гласови добија медиумски простор.

Сепак, во понеделникот вечерта, угледен руски аналитичар на главниот канал на руската државна телевизија даде отворена оценка за она што Путин го нарекува „специјална воена операција“.

„Не треба да ги голтате информативните седативи“, рече пензионираниот полковник Михаил Ходарјонок во емисијата „60 минути“ на Русија-1, која ја води Олга Скабеева, една од ТВ-новинарките што се најнаклонети кон Кремљ, која е позната како „Путиновата железна кукла“.

„Ситуацијата, искрено, ќе се влоши за нас“, рече Ходарјонок, редовен гостин на државната телевизија, кој честопати искрено ја проценува ситуацијата, вели Ројтерс.

Ходарјонок додаде дека Украина може да мобилизира милион вооружени луѓе.

Запрашан да ја коментира моменталната ситуација на бојното поле, Ходарјонок ги повика гледачите да бидат претпазливи кон информациите што ги дава Русија за падот на моралот во редовите на украинските сили.

„Сето тоа е, искрено, лага“, вели Ходарјонок во видеото што го преведе Би-би-си. Тој, исто така, рече дека се противи на штракањето со оружје по одлуката на Финска да се приклучи на НАТО, бидејќи „главниот недостаток на Русија во нејзината воено-политичка позиција е тоа што е во целосна геополитичка изолација“.

„Ситуацијата не може да се смета за нормална кога против нас има коалиција од 42 земји и кога нашите ресурси, воено-политички и воено-технички, се ограничени."

„Со кого предлагате да бидеме пријатели и по која цена?“, го праша на тоа водителката. „Зошто Кинезите не ги сметате за претставници на цивилизираниот свет? Зошто луѓето во Индија ги сметате за помалку сочувствителни од Британија?"

,,Ќе се согласите дека ова не е нормална ситуација. Што се однесува до Индија и Кина, кои ги споменавте, нивната поддршка за нашата земја не е толку безусловна“, одговори тој.

Другите гости во емисијата главно молчеа. Дури и водителката Олга Скабеева, обично жестока и гласна во одбраната на Кремљ, изгледаше чудно придушено, вели Би-би-си.

Ходарјонок, воен колумнист за весникот Газета.ру и дипломец на една од елитните руски воени академии, предупреди пред инвазијата дека таквиот потег нема да биде во национален интерес на Русија.

Ројтерс наведува дека војната во Украина ги покажала постсоветските лимити на руската воена, разузнавачка и економска моќ и дека руската армија поминала лошо во многу битки во сегашниот конфликт.

Русија се откажа од офанзивата на Киев и наместо тоа се фокусираше на обидот да воспостави контрола врз источниот украински регион Донбас. Западот ја опреми Украина со оружје во вредност од повеќе милијарди долари.

Податоците за загубите не се објавени, но Украина вели дека Русија сега изгубила повеќе отколку во советско-авганистанската војна од 1979 до 1989 година, кога беа убиени 15.000 Совети.

„Во Украина постои вистинска желба да се брани татковината и тие имаат намера да се борат до последен“, рече Ходарјонок.

Ројтерс пишува дека најголемите стратегиски последици од руската инвазија досега се невообичаеното единство на европските сојузници на САД и амбициите на Шведска и Финска да влезат во НАТО.

Ходарјонок рече дека Русија не треба да ги затвора очите пред реалноста.

„Најважно во нашата работа е да имаме чувство за воено-политички реализам: ако го загубите тоа, реалноста на историјата ќе ве погоди толку силно што нема да знаете што ви се случило“, вели рускиот аналитичар.

„Не мавтајте со ракети во правец на Финска, добога - тоа едноставно изгледа прилично смешно“, рече тој.

Тој оцени дека Русија е изолирана.

„Главниот недостаток на нашата воено-политичка позиција е што сме геополитички целосно осамени и колку и да не сакаме да признаеме, практично целиот свет е против нас и мораме да се извлечеме од оваа ситуација.“

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе