Кремљ: Специјалната операција во Украина ќе трае сѐ додека не се постигнат целите

По викендот неуспеси на бојното поле за Русија, портпаролот на Кремљ денеска рече дека војната во Украина ќе продолжи сѐ додека не се постигнат целите на претседателот Владимир Путин.

Фото: ЕПА

„Специјалната воена операција е во тек и ќе продолжи сѐ додека не се постигнат поставените цели“, рече портпаролот Дмитриј Песков во конференциска врска со новинарите.

Песков одби да ја коментира заканата упатена од поранешниот руски премиер Дмитриј Медведев, кој предупреди дека Украина ќе се соочи со нови, тешки барања за целосно предавање.

Некои поддржувачи на Путин предупредија дека Русија би можела да употреби нуклеарно оружје, а главниот украински генерал минатата недела рече дека можноста за таков напад останува многу реална.

„Извесен Зеленски рече дека нема да води дијалог со оние што даваат ултиматуми“, објави Медведев на Телеграм. „Овие ‘ултиматуми’ се само мало загревање за условите што треба да се постават во иднина, тој ги знае: целосна капитулација на режимот во Киев во однос на условите на Русија“.

Запрашан за тие забелешки, Песков рече: „Не би коментирал, но природно Русија ќе се залага за сите цели на специјалната воена операција“.

Песков рече дека Путин е целосно информиран за ситуацијата на бојното поле. Брзата украинска контраофанзива во последните денови ги принуди руските трупи на големо повлекување во североисточниот регион Харков.

Руското Министерство за одбрана го призна повлекувањето, но рече дека тоа било спроведено како дел од одлуката за „прегрупирање“.

„Се разбира, за сè што се случува, за какви било дејствија што војската ги презема за време на специјалната воена операција се известува врховниот командант“, рече Песков. „Претседателот е во постојана, може да се каже деноноќна комуникација со министерот за одбрана и со сите воени команданти. Не може да биде поинаку за време на специјална воена операција“.

Песков рече и дека не се разговара за евентуална демилитаризација на нуклеарната централа Запорожје, иако тоа е една од клучните препораки на Меѓународната агенција за атомска енергија од посетата на централата.

Песков одби да одговори на прашањата за можна мобилизација на повеќе Руси да се борат во Украина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе