„Сè уште нема многу причини за оптимизам“

Кремљ: Позитивна оценка на руско-американските преговори за Украина

Кремљ денес ги оцени како „позитивни“ првите руско-американски преговори за Украина и прашањата на европската безбедност, наведувајќи дека е рано за оптимизам во поглед на можните резултати.

EPA-EFE

„Заслужува позитивна оценка, но сè уште нема многу причини за оптимизам“, кажа портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков.

Руските и американските преговарачи се сретнаа вчера во Женева на разговори по повеќенеделните тензии околу Украина.

Состанокот беше одржан во седиштето на американската дипломатска мисија во околности на нарушени дипломатски билатерални односи, кои се на најниско ниво од завршувањето на Студената војна пред три децении.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе