Кремљ по повлекувањето на руските сили од Херсон: Тоа и понатаму е дел од Русија

Кремљ денес објави дека повлекувањето на руските сили од Херсон нема да го смени статусот на регионот, кој Моксва го прогласи за дел од Руската Федерација.

EPA-EFE

Русија го анектираше Херсон и три други украински региони откако во септември одржа референдуми, кои Киев и Западот ги осудија како незаконски. Но денес објави дека руските сили се повлекле од западниот брег на реката Дњепар, каде што се наоѓа градот Херсон.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков им кажа на новинарите дека „статусот на регионот е фиксен“ и дека промени не се можни. „Тоа е дел од Руската Федерација – тоа е законски фиксирано и дефинирано. Нема и не може да има промени“, кажа Песков.

Во првите јавни коментари на Кремљ по најавата на министерот за одбрана Сергеј Шојгу дека руските сили ќе се повлечат од градот Херсон, Песков кажа дека тоа е одлука на министерството за одбрана и дека „тој нема што да додаде“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе