Кремљ: Неприфатливи се обидите на ФБИ и ЦИА да регрутираат персонал од нашата амбасада во Вашингтон

Кремљ во понеделникот соопшти дека пријавените обиди на американското ФБИ и ЦИА да регрутираат персонал од амбасадата во Вашингтон се неприфатливи.

Фото: ЕПА

Рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов, за државните медиуми изјави дека вработените во амбасадата добиле закани со физичко насилство и дека често биле вознемирувани во околината на Амбасадата и убедувани да работат за Федералното истражно биро или Централната разузнавачка агенција, пренесе Ројтерс.

„Ја споделуваме загриженоста на шефот на нашата дипломатска мисија во Соединетите Држави поради навистина прилично дрското однесување на американските разузнавачки агенции во однос на нашите граѓани и со вработените во нашата мисија“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Сметаме дека тоа е неприфатливо.“

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе