Кралицата неволно ја откажа посетата на Северна Ирска по лекарски совет

Кралицата го откажа патувањето во Северна Ирска и „неволно го прифати лекарскиот совет да одмори во следните неколку дена“, вели Бакингемската палата.

Фото: ЕПА

Британската кралица Елизабета Втора го прифати советот на лекарот да се одмори следните неколку дена и ја откажа планираната посета на Северна Ирска, објави во средата Бакингемската палата.

95-годишната монархиња ќе остане во замокот Виндзор, но сепак се очекува да присуствува на конференцијата за климатски промени КОП26 во Глазгов подоцна овој месец.

„Кралицата неволно го прифати советот на лекарот да се одмори следните неколку дена“, објави Палатата.

„Нејзиното Височество е во добро расположение и е разочарана е што нема да може да ја посети Северна Ирска, каде што денес и утре требаше да има низа ангажмани“, се наведува.

Кралицата испраќа „најтопли желби до народот во Северна Ирска и со нетрпение ја очекува идната посета“, се додава.

Кралицата Елизабета Втора владее речиси седум децении.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе