Косовскиот министер за внатрешни работи: На Вучиќ можам да му ветам тешки денови, недели и месеци

Косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свечија му порача на претседателот на Србија Александар Вучиќ дека му ветува „тешки денови-недели и месеци“, пренесува Н1 Србија.

EPA-EFE

„Што се однесува до шовинистичките тежнеења на Вучиќ во однос на Косово, можам да му ветам тешки денови, тешки недели и тешки месеци“, кажа Свечија за телевизија Сири по изјавата на Вучиќ дека „се обидуваат да го земат Косово, но Србија нема да дозволи да ѝ се земе ни педа земја“.

Околу стабилноста на Косово, министерот за внатрешни работи кажа дека таа стабилност ќе биде зајакната. „Таму само уште повеќе ќе владее ред и закон. И многу брзо ќе му дадеме шанса на секој граѓанин на таа област да живее мирно“, кажа Свечија, мислејќи на северот на Косово каде што живеат Срби.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе