ВО КАЧАНИК

Косово: исламисти му удирале шлаканици и плукале споменик на Скендербег (ВИДЕО)

Снимката на која се гледа како еден маж му удира шлаканици, го плука и го навредува споменикот што во Качаник му е подигнат на Ѓерѓ Кастриот Скендербег предизвикала згрозеност на цело Косово.

Радикални исламисти му удирале шлаканици на споменикот на Скендербег во Качаник. Инцидентот се совпаѓа со најавата за враќање на џихадисти од фронтовите во Сирија и Ирак, пренесува РТС.

Локални извори во Качаник тврдат дека авторите на ова видео, кое на Јутјуб е поставено со знакот на Исламска држава на Ирак и Сирија, се активисти на локалната исламска организација предводена од Лавдрим Музафери, кој неодамна беше уапсен за тероризам.

Полицијата, по објавувањето на снимката, ги уапсила Арбен Бериша и Ветон Вербанија.

Качаник во серијата извештаи од косовските и западните разузнавачи е означен како клучно место за регрутирање радикални исламисти за војните во Ирак и Сирија, но и како нивна база кога ќе се вратат на Косово.

Косовските медиуми во последниве неколку недели предупредуваа дека ветераните од војните во Ирак и Сирија подготвуваат напади на територијата на Косово и Албанија, а потоа беа уапсени три лица.

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе