ВО КАЧАНИК

Косово: исламисти му удирале шлаканици и плукале споменик на Скендербег (ВИДЕО)

Снимката на која се гледа како еден маж му удира шлаканици, го плука и го навредува споменикот што во Качаник му е подигнат на Ѓерѓ Кастриот Скендербег предизвикала згрозеност на цело Косово.

Радикални исламисти му удирале шлаканици на споменикот на Скендербег во Качаник. Инцидентот се совпаѓа со најавата за враќање на џихадисти од фронтовите во Сирија и Ирак, пренесува РТС.

Локални извори во Качаник тврдат дека авторите на ова видео, кое на Јутјуб е поставено со знакот на Исламска држава на Ирак и Сирија, се активисти на локалната исламска организација предводена од Лавдрим Музафери, кој неодамна беше уапсен за тероризам.

Полицијата, по објавувањето на снимката, ги уапсила Арбен Бериша и Ветон Вербанија.

Качаник во серијата извештаи од косовските и западните разузнавачи е означен како клучно место за регрутирање радикални исламисти за војните во Ирак и Сирија, но и како нивна база кога ќе се вратат на Косово.

Косовските медиуми во последниве неколку недели предупредуваа дека ветераните од војните во Ирак и Сирија подготвуваат напади на територијата на Косово и Албанија, а потоа беа уапсени три лица.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе