Американската кошаркарка Грајнер префрлена во казнена колонија во Русија

Американската кошаркарка Бритни Грајнер е префрлена во казнена колонија во Русија, соопшти денеска нејзиниот адвокатски тим.

Фото: ЕПА

Рускиот суд минатиот месец ја одби нејзината жалба против деветгодишната казна за поседување дрога. „Бритни беше префрлена од притворскиот центар во Икша на 4 ноември. Таа сега е на пат кон казнената колонија. Немаме никакви информации за нејзината точна моментална локација или нејзината крајна дестинација“, се вели во соопштението на нејзиниот правен тим.

Прес-секретарката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, изјави дека „секоја минута што Бритни Грајнер треба да ја издржи во незаконскиот притвор во Русија е предолга минута“.

Двократната освојувачка на златни олимписки медали беше уапсена на 17 февруари на московскиот аеродром бидејќи во багажот имала масло од канабис, кое во Русија е забрането, а на 4 август беше осудена на девет години затвор.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе