„Конечно дома“: Икеа се прости од Ангела Меркел (ФОТО)

Вчера заврши една ера. По 16 години Ангела Меркел му ја предаде сојузната канцеларија на својот наследник Олаф Шолц.

Скриншот

Од поранешната канцеларка Ангела Меркел се прости и шведската компанија Икеа.

Компанијата и изрази почит на поранешната германска канцеларка со реклама која вчера се појави во два германски весници, Зидојче цајтунг и Франкфуртер алгемајне цајтунг.

Како што можеше да се види на социјалните мрежи, каде спомнатата реклама се рашири со неверојатна брзина, прикажана е жена која личи на Ангела Меркел.

Таа седи во фотелја на Икеа со прекрстени раце – препознатливата поза на Меркел.

„Конечно дома“, пишува под фотографијата.

Шолц вчера ја презема канцеларската функција порачувајќи дека сака Германија да ја поведе во светла иднина.

Легенда под Главна слика

Скриншот

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе