Командантот на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол (ВИДЕО)

Командантот на украинскиот ултранационалистички баталјон Азов Денис Прокопенко ѝ се обрати на јавноста и кажа дека во Азовстал добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол и да ги спасуваат животите на борците.

EPA-EFE

Според него, сите цивили од Азовстал се евакуирани, а на тешко ранетите војници им е пружена медицинска помош. Тие мора да бидат одведени во област под украинска контрола.

Во тек е вадењето на телата на загинатите бранители на Азовстал, кажа Прокопенко.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе