Кинески службеници заспале на состанок, за казна мора да пишуваат состави

Шест службеници во централна кинеска провинција Хибеи се казнети затоа што заспале на состанок, кој, иронично, бил посветен на тоа како да се мотивираат мрзливите бирократи, пренесуваат кинеските медиуми.

Фотографиите од заспаните службеници изминативе два дена ги пренесоа голем број медиуми, во период кога кинескиот претседател Си Џинпинг се пресметува со корупцијата, самоволноста на функционерите и занемарувањето на нивните должности.

Разгранокот на кинеската Комунистичка партија во градот Сианјанг ги објави имињата на заспаните политичари, кои по казна морале да пишуваат самокритични состави и јавно да се извинат.

Реформи во образованието секако дека се потребни, но тие треба да се базираат на цврсти докази поткрепени со позитивни резултати за напредок.

повеќе

Кога ќе се каже Западна Европа, во Македонија се мисли дека се работи за место каде што царува сознанието.

повеќе

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе