Кинески и руски авиони влегоа во одбранбената зона на Јужна Кореја, Сеул пушти борбени авиони

Јужна Кореја денеска подигна борбени авиони откако два кинески и шест руски авиони влегоа во Идентификациската зона на воздушната одбрана на земјата, соопшти Генералштабот на армијата на Јужна Кореја.

Фото: ЕПА

Во соопштението се наведува дека кинеските бомбардери Х-6 повеќе пати влегувале и излегувале од Идентификациската зона.

Неколку часа подоцна, како што е соопштено, тие повторно влегле во областа од правец на Јапонско Море заедно со руски воени авиони, вклучувајќи бомбардери ТУ-95 и ловци СУ-35.

Авионите, се додава, не го нарушиле воздушниот простор на Јужна Кореја.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе