Кина лансираше уште една ракета кон новата вселенска станица

Кина денеска испрати во вселената уште едно вселенско летало со залихи за својата нова вселенска станица.

Фото: ЕПА

Ракетата Долг марш 7 со товарното возило Тианџо 5 беше лансирана денеска од космодромот Венчанг на јужниот кинески остров Хаинан и успешно слета на неодамна завршената вселенска станица Тиангонг два часа подоцна, соопштено е од кинеската вселенска програма.

Овој карго лет е дел од подготовките за историскиот чекор во кинеската вселенска програма: прва промена на екипаж во вселената.

Се очекува тројца астронаути - познати како тајконаути во Кина - да пристигнат на неодамна завршената вселенска станица до крајот на месецот, каде што ќе им се придружат на своите колеги Чен Донг, Лиу Јанг и Каи Ксуже.

Сегашниот екипаж треба да се врати на Земјата во декември. Тианџо 5 е десеттата мисија за изградба и набавки на вселенската станица.

Вселенската станица Тиангонг ги поддржува амбициите на Кина да стане вселенска сила и да ги достигне големите вселенски нации САД и Русија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе