Кина ѝ порача на Америка: Тајван е нашата црвена линија  

Кинескиот претседател Си Џинпинг му порачал на американскиот колега Џо Бајден дека прашањето на Тајван е црвената линија во односите на Пекинг и Вашингтон.

EPA-EFE

Си тоа му го кажал на Бајден за време на неодамнешната средба на маргините на самитот Г20 во Индонезија, објавено е на официјалната интернет страница на кинеското министерство за надворешни работи.

„Кинескиот лидер јасно даде до знаење дека прашањето на Тајван е клучен интерес на Кина, политичка основа и главната црвена линија која никој не може да ја премине“, се наведува во соопштението.

Ситуацијата околу Тајван ескалираше на почетокот на август, откако одметнатиот остров го посети претседавачката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси.

Кина ја осуди посетата, оценувајќи ја како поддршка на тајванскиот сепаратизам и по посетата одржа големи воени вежби во Тајванскиот теснец, практично опколувајќи го Тајван.

Пекинг не го признава суверенитетот на Тајван, го смета за своја покраина и инсистира политиката на „една Кина“ да се почитува во целиот свет.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе