Киев се заканува: Ако нè нападнат, ќе има многу мртви Руси

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба изјави дека многу руски војници би загинале доколку Русија почне инвазија на неговата земја.

EPA-EFE

„Тие (САД и сојузниците) можат да удрат на Русија економски. Ние ќе се бориме на терен. Жал ми е што ќе го кажам ова, но би имало многу загинати руски војници, да се надеваме дека (рускиот претседател Владимир) Путин не сака тоа да се случи“, кажа Кулеба за Скај њуз за време на официјалната посета на Британија.

Шефот на украинската економија наведе дека работи со сојузници како САД и Британија за начините да се одврати Кремљ, но даде до знаење дека смета дека украинската војска е спремна да ја брани земјата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе