Киев: Престанете да ни нудите капитулација маскирана како дипломатија

Михајло Подолјак, советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, се осврна на Твитер на повиците на дипломатско решение на конфликтот со Русија.

EPA-EFE

„Кога некој зборува за „дипломатска спогодба“, тој всушност предлага Украина да се согласи на ултиматумот на Русија: „Предајте ги териториите и признајте го поразот““, напиша Подолјак.

„Украинскиот народ никогаш нема да се согласи на тоа. И затоа ве молам: престанете да ни нудите капитулација маскирана како дипломатија“, заклучи Подолјак.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе