Канадскиот премиер ги повика западните земји да се здружат против Кина

Западните земји треба да се обединат против Кина за да ја спречат да ги користи трговските интереси во обид да ги скара, изјави канадскиот премиер Џастин Трудо во вчера емитувано интервју.

Фото: ЕПА

Трудо рече дека Кина ги „изиграла“ западните земји така што тие се натпреваруваат една со друга за пристап до економските можности во таа земја.

„Ние се натпреваруваме и Кина, од време на време, многу паметно ќе нѐ изигра на отворен пазарен, конкурентен начин“, рече тој во интервју за телевизијата Глобал, пренесува Ројтерс.

Канадскиот премиер порача и дека Западот мора подобро да соработува и да биде поцврст за Кина, како што рече, да не бара начини со лукавство да добие предност и да ги сврти западните земји една против друга.

Во почетокот на овој месец Канада објави дека ќе им се придружи на сојузниците во дипломатскиот бојкот на Зимските олимписки игри во Пекинг во февруари 2022 година, со цел да испрати порака до Кина поради непочитувањето на човековите права во таа земја, наведува Ројтерс.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе