Јутјуб ќе ја укине суспензијата на каналот на Доналд Трамп

Јутјуб каналот на Доналд Трамп, изгасен на 12 јануари, ќе биде повторно активиран кога ќе се намали опасноста од насилство, изјави Сузан Војцицки, шефицата на видео сервисот на Гугл речиси два месеци по упадот на поддржувачите на Трамп во американскиот Конгрес.

EPA-EFE

„Потврдувам дека ќе ја укинеме суспензијата на каналот на Доналд Трамп кога ќе утврдиме дека опасноста од насилство се намалила“, изјави Војцицки во разговор за Атлантик кансил.

Поранешниот американски претседател беше блокиран од големите интернет платформи по упадот во Капитол бидејќи наводно ги поттикнувал своите поддржувачи на насилство.

Неговата омилена мрежа Твитер доживотно го исфрли, Фејсбук го блокираше на „неодредено“ време, а надзорниот совет треба да одлучи за неговото евентуално враќање.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе