Израел ќе испрати неискористени дози вакцина во други земји

Израел најави дека ќе испрати „ограничени количини на неискористени дози" вакцина против ковид-19 на Палестинците и некои земји како Хондурас, кој планира да отвори амбасада во Ерусалим.

EPA-EFE

Израел, кој го држи светскиот рекорд по бројот на вакцинирани граѓани, веќе вбризгал две дози од вакцината Фајзер-Бајонтек на 3 милиони луѓе, што е скоро третина од населението.

На 19 декември, Израел започна голема и брза кампања за вакцинација по договорот со Фајзер кој му овозможува на Израел испорака на милиони дози во замена за биомедицинските податоци за влијанието на вакцината.

„Израел прими бројни молби за помош од земји кои бараат вакцина“, се вели во соопштението на кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху, додавајќи дека Израел не е во можност да обезбеди „значајна“ помош пред крајот на својата кампања за вакцинација.

Но, „со ограничена количина на неискористена вакцина собрана во последниот месец“, Израел одлучи да му помогне на медицинскиот персонал на палестинската самоуправа и на неколку земји да им испрати симболична количина вакцина, се додава во соопштението.

Израел веќе испрати илјадници дози вакцина на окупираниот Западен брег за палестинскиот медицински персонал во последните неколку недели.

Според Обединетите нации и невладините организации, Израел  „како окупаторска сила“ е должен да обезбеди вакцина за 2,8 милиони Палестинци на окупираниот Западен брег и за два милиони жители на Појасот Газа, кој е под израелска блокада.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе