Израел и Швајцарија потврдија случаи на мајмунски сипаници

Израел и Швајцарија се последните земји кои потврдија случаи на мајмунски сипаници, со што вкупниот број на нации кои пријавиле епидемија порасна на 14.

Фото: ЕПА

Двете земји рекоа дека идентификувале едно заразено лице кое неодамна патувало, но Израел рече дека истражува и други сомнителни случаи.

Повеќе од 80 случаи се потврдени во неодамнешните избувнувања во Европа, САД, Канада и Австралија.

Мајмунските сипаници се најчести во оддалечените делови на Централна и Западна Африка.

Оваа епидемија ги изненади научниците, но мајмунските сипаници немаат тенденција лесно да се шират меѓу луѓето и се вели дека ризикот за пошироката јавност е низок.

Светската здравствена организација соопшти дека се истражуваат уште 50 сомнителни случаи, без да именува во кои земји и предупреди дека најверојатно ќе бидат потврдени повеќе инфекции.

Запрашан за избувнувањето на сипаниците додека ја завршуваше посетата на Јужна Кореја, американскиот претседател Џо Бајден рече дека ако вирусот се шири тоа ќе биде „ последователно “, додавајќи дека „тоа е нешто за што сите треба да бидат загрижени“. Тој рече дека САД напорно работат на својот одговор на ситуацијата и на тоа кои вакцини би можеле да ги користат.

Откако за првпат беше идентификувана епидемијата во Велика Британија, вирусот почна да се открива низ Европа. Агенциите за јавно здравје во Шпанија, Португалија, Германија, Белгија, Франција, Холандија, Италија и Шведска потврдија случаи.

Иако не постои специфична вакцина за мајмунски сипаници, неколку земји рекоа дека складираат вакцини против сипаници, кои се околу 85% ефикасни во спречувањето на инфекцијата бидејќи двата вируса се доста слични.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе