Израел и Грција постигнаа договор за слободно патување на вакцинираните туристи

Израел и Грција се договорија нивните државјани кои примиле вакцина против коронавирусот слободно да можат да патуваат меѓу тие две земји.

EPA-EFE

„Мораме да им го олесниме патувањето на оние кои ќе дадат доказ за вакцинирање и сакаме тоа да го направиме со Израел кој е далеку пред нас што се однесува до вакцинирањето“, кажа грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во заедничката изјава со израелскиот колега Бенјамин Нетанјаху.

Договорот на израелските туристи ќе им овозможи „да патуваат во Грција без какво било ограничување и без карантин“, додаде Нетанјаху.

Израел во неделата почна да излегува од третиот карантин кој го воведе во декември, но не ги укина ограничувањата на меѓународните летови кои важат до 20 февруари.

„Зелениот пасош“ ќе се воведе „кога ќе се укинат ограничувањата на патувањата“, кажа израелскиот премиер.

Веднаш по заедничката изјава министрите за туризам на двете земји потпишаа билатерален договор.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе