Израел ги фати последните двајца Палестинци кои избегаа од затвор на филмски начин

Израелската војска во неделата објави дека ги фатила последните двајца палестински затвореници, од кои шестмина избегале од еден од најстрого чуваните затвори пред две недели.

EPA-EFE/ATEF SAFADI

Последните двајца бегалци биле уапсени од специјалните сили при потрага во Јенин, северниот дел на Западниот брег.

„Заедно со двајцата терористи, уапсени се и двајца помошници. Четворицата од нив се проследени на понатамошно испрашување“, соопшти војската.

Израелскиот премиер Нафтали Бенет ги пофали сите што учествуваа во акцијата.

„Би сакал да им се заблагодарам на специјалните сили што работеа деноноќно, и за време на празниците и на Шабат, за да го завршат случајот“, рече премиерот.

Шест затвореници избегаа од затворот со максимална безбедност Гилбо на 6 септември преку тунел ископан низ подот во бањата, за што им било потребно една година.

Минатата недела израелската војска пронајде четворица од избеганите затвореници.

Се работи за затвореници претежно осудени на доживотен затвор поради терористички напади врз Израел.

Петмина се членови на исламистичкиот џихад, а шестиот е Закарија Зубеиди високо позициониран лидер на Бригадата маченици Ал-Акса, коалиција на палестински вооружени групи на Западниот брег.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ATEF SAFADI

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе