Ивана Трамп, првата сопруга на Доналд Трамп, почина на 73 години

Почина првата сопруга на Доналд Трамп, Ивана Трамп (73), соопшти во четвртокот поранешниот американски претседател.

Фото: ЕПА

„Многу сум тажен што ги информирам сите оние што ја сакаа, кои ги има многу, дека Ивана Трамп почина во својот дом во Њујорк“, рече Доналд Трамп во објава на социјалната медиумска платформа Трут сошл.

Двојката се венча во 1977 година, а се разведе во 1992 година. Тие заедно имаа три деца: Доналд Џуниор, Иванка и Ерик.

„Ивана Трамп беше борец. Таа побегна од комунизмот и ја прегрна оваа земја. Таа ги научи своите деца на цврстина и жилавост, сочувство и решителност“, се вели во соопштението на семејството Трамп. Таа пораснала под комунистичка власт во поранешна Чехословачка.

Ниту во изјавата на семејството Трамп, ниту во објавата на поранешната претседателка не се споменува причината за нејзината смрт.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе