Италијанци протестираа поради пропусниците, па се заразија со корона

Бројот на новозаразени со коронавирусот расте секој ден во италијанскиот град Трст, регистрирани се 256 нови случаи на инфекција на сто илјади жители, така што градот, според префектот Валерија Валенти, ризикува да биде прогласен за „жолта, па дури и црвена зона“, што значи уште нови построги антиковид-мерки.

Фото: ЕПА

Зголемувањето на бројот на заразени е последица на неодамнешните протести на пристанишните работници, кои демонстрираа на улиците против владината одлука за воведување „зелени пропусници“, односно потврдите за вакцинираност.

Според одлуката на италијанската влада, од 15 октомври сите вработени мора да имаат „зелена пропусница“ за да можат да работат.

Работниците на пристаништето во Трст протестираа против таа мерка и сега се најмногубројни меѓу новозаразените со коронавирусот.

„Тие маршираа низ улиците на градот без заштитни маски и поминуваа многу време заедно“, вели вирусологот Фабио Барбоне, шеф на тимот за борба против ковид од регионот Фриули Венеција Џулија.

Инфективните одделенија во болниците во Трст се полни 90 отсто, а 90 отсто од новозаразените се невакцинирани.

Отворено е ново одделение во таканаречената „Голема болница“ за да може да се лекуваат сите заразени.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе