Италија им се враќа на рекордите од март: 822 лица починаа од ковид-19 за еден ден

Во Италија во четвртокот беа потврдени 822 смртни случаи поврзани со коронавирусот, со што дневниот број на смртни случаи достигна близу нивото од крајот на март, кога земјата беше епицентар на пандемијата во Европа, пренесува Анадолија.

Фото: ЕПА

Според последните податоци на италијанското Министерство за здравство, во изминатите 24 часа биле регистрирани 29.003 нови случаи на ковид-19, што е за 12 проценти повеќе од претходниот ден. Така, вкупниот број на случаи од почетокот на пандемијата достигна 1.509.875.

Бројот на смртни случаи од заразата со коронавирусот се искачи на 52.850, што е втор по големина во Европа, по Велика Британија, и шести во светот.

Откако се бореше да го скроти вториот бран на пандемијата, италијанската влада сега размислува за нови мерки за божиќниот период, во обид да им овозможи на луѓето да го прослават празникот со роднини без ризик од ново ширење на коронавирусот.

Италијанскиот премиер Џузепе Конте веќе објави дека скијачките патеки ќе останат затворени за време на Божиќ и ги повика соседните земји да го сторат истото со цел да дејствуваат на координиран начин и да избегнат ново ширење на коронавирусот.

Владата се очекува да одобри нова регулатива во почетокот на декември, со што ќе се олеснат ограничувачките мерки поврзани со трговијата и другите деловни активности.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе