Истанбулскиот аеродром повторно отворен по проблемите со снегот (ВИДЕО)

По двата дена големи нарушувања поради обилните снежни врнежи, аеродромот во Истанбул денес повторно продолжи со работа, потврди оперативната компанија ИГА.

EPA-EFE

Две од трите писти на аеродромот се целосно исчистени од снегот. Компанијата очекува да продолжи со работа во полн капацитет подоцна денес, соопшти портпаролот на ИГА.

Повеќе не се откажуваат откажувања на летови, но на патниците им се советува да ја контактираат својата авиокомпанија пред тргнувањето. Националниот авиопревозник Туркиш ерлајнс исто така ги советуваше патниците на помалиот аеродром Сабиха Гокчен на азиската страна на градот да ја контактираат компанијата пред тргнувањето.

Истанбулскиот аеродром, голем меѓународен јазол, привремено беше затворен во понеделникот поради снежна бура. Бројни патници останаа и мораа да преноќат во терминалите.

Некои корисници на социјалните мрежи објавија фотографии од патници кои спијат на подот и демонстрираа барајќи хотелска соба. Стотици патници беа принудени да останат таму, а некои спиеја на лентите за багаж, јавија локалните медиуми.

Аеродромот, кој почна со работа во 2019, примил 37 милиони патници во 2021 на 269 дестинации од Блискиот Исток до САД. Се очекува снежните врнежи да ослабат во градот со 16 милиони жители, но метеоролошката агенција предупреди на голомразица и слаба видливост, како и на силни врнежи снег за остатокот на внатрешноста на Анадолија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе