ИСИС уби 11 ирачки војници додека спиеле

Вооружени борци на Исламска држава во четвртокот нападнаа касарна во планинска област северно од Багдад, убивајќи 11 војници додека спиеле, соопштија ирачките власти.

Фото: скриншот

Засега не се познати точните детали за нападот, но двајца функционери изјавија за АП дека милитантите упаднале во касарната во 3 часот наутро по локално време и ги убиле војниците.

Ова е еден од најсмртоносните напади врз ирачката војска во последните месеци.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе