Иранците бираат нов претседател

Во случај ниту еден кандидат да не освои 50 отсто од гласовите, ќе има второ гласање, но се смета дека тоа е малку веројатно бидејќи поголемиот дел од кандидатите се повлекоа.

Повеќе од 56 милиони Иранци денес бираат нов претседател на изборите на кои актуелниот шеф на државата Хасан Рохани е главен ривал на конзервативецот Ебрахим Раиси, близок на иранскиот врховен верски лидер ајатолахот Али Хаменеи.

Изборите се одржуваат во атмосфера на напнати односи на земјата со САД по доаѓањето на американскиот претседател Доналд Трамп на власт, кој во саботата, кога ќе бидат соопштени резултатите од изборот, ќе престојува во Саудиска Арабија, главниот регионален ривал на Иран.

Рохани (68), припадникот на умерената струја, во 2013 година бил избран во првиот круг со мандат од четири години. Уставот му овозможува уште еден мандат.

Со поддршка на врховниот верски, Рохани успешно ги водеше преговорите со шесте големи сили за спорната иранска нуклеарна програма. Овие преговори во јули 2015 година доведоа до историскиот договор со кој е укинат дел од меѓународните санкции врз Иран.

Конзервативниот Раиси (53) ирански преговарач за нуклеарниот договор ги обвини за „слабост“, но не го доведe во прашање самиот договор. Неговата позиција би можела да биде зајакната со новите санкции кои денес САД им ги воведоа на Иран поради програмата за развој на балистички проектили.

Иако претседателот на државата во Иран се бира на избори и го претставува иранскиот народ на меѓународната сцена, шефот на државата мора да се држи до политичките насоки утврдени од врховниот верски водач.

Во случај ниту еден кандидат да не освои 50 отсто од гласовите, ќе има второ гласање, но се смета дека тоа е малку веројатно бидејќи поголемиот дел од кандидатите се повлекоа. Според неофицијални анкети, Рохани има предност.

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе