Индија и Русија склучија договори за трговија и оружје

Русија и Индија потпишаа низа договори за трговија и оружје за време на посетата на претседателот Владимир Путин на Њу Делхи, вклучително и договор според кој Индија ќе произведе повеќе од 600.000 калашникови.

EPA-EFE/HARISH TYAGI

Путин отпатува во Индија во придружба на руските министри за одбрана и за надворешни работи, во време на екстремно затегнати односи меѓу Русија и САД, исто така клучен индиски партнер, кој изрази резервираност за растечката воена соработка меѓу Москва и Њу Делхи.

Во заедничката изјава објавена по разговорите меѓу Путин и индискиот премиер Нарендра Моди се вели дека Русија и Индија „ја повториле намерата да ја зајакнат одбранбената соработка, вклучително и заедничкиот развој на производство на воена опрема“.

Со договорот дека Индија ќе произведува јуришни пушки АК-203, Русија соопшти дека е заинтересирана и понатаму на Индија да ѝ испорачува системи за противвоздушна одбрана С-400.

Индискиот министер за надворешни работи Харш Вардан Шрингла рече дека двете земји потпишале 28 инвестициски договори, вклучувајќи договори за челик, бродоградба, јаглен и енергија. Тој додаде дека во моментов се спроведува договорот од 2018 година за ракетните системи С-400.

„Испораките започнаа овој месец и ќе продолжат“, рече тој, мислејќи на С-400.

Со договорот со Москва за набавка на воена опрема, Индија ризикува американски санкции.

Руската нафтена компанија Роснефт соопшти дека потпишала договор со компанијaта Индијан Оил за снабдување на Индија со околу 2 милиони тони нафта до крајот на 2022 година.

Двете земји потпишаа и меморандум за разбирање според кој Русија треба континуирано да ја снабдува Индија со јаглен за да го поддржи нејзиното производство на челик.

Путин и Моди разговараа и за ситуацијата во Авганистан, изразувајќи ја својата посветеност да се осигура земјата никогаш повеќе да не стане безбедно засолниште за меѓународeн тероризам.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/HARISH TYAGI

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе