Го претекна Безос

Илон Маск стана најбогатиот човек во светот

Илон Маск стана најбогатиот човек во светот, а неговото богатство надминува 185 милијарди долари, објави Би-би-си.

Фото: ЕПА

Лидерот на Тесла и Спејсекс го зазеде првото место во рангирањето откако денес скокна цената на акцијата на Тесла.

Досега првото место му припаѓаше на основачот на Амазон, Џеф Безос, кој го држеше од 2017 година.

Вредноста на компанијата за електрични автомобили „Тесла“ на Маск се зголеми оваа година и во средата првпат достигна пазарна вредност од 700 милијарди долари.

Тоа ја направи компанијата повредна од Тојота, Фолксваген, Хјундаи, ГМ и Форд заедно.

На веста дека станал најбогатиот човек во светот, Маск на Твитер напиша „Баш чудно“.

Во претходниот твит тој порача: „Приближно половина од моите пари се користат за решавање на проблемите на Земјата, а половина за изградба на самоодржлив град на Марс за да се обезбеди продолжување на животот во случај Земјата да ја погоди метеор како во ерата на диносаурусите или да избувне Трета светска војна па сами себеси да се уништиме“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе