ИДФ: Израел пресретна 12 од 14 проектили испукани од Газа во последниот прекуграничен бараж (ВИДЕО)

Израел собори дванаесет проектили, неколку часа откако ИДФ изврши напади во Сирија и низ Појасот Газа. Израелската војска тврди дека нејзините првични напади биле насочени кон терористички цели.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) на Твитер објавија дека воздушните сирени во понеделникот во јужен Израел се изгасени, откако од Газа биле истрелани четиринаесет проектили на Израел. ИДФ тврди дека дванаесет од проектилите биле успешно пресретнати.

На видеата објавени на социјалните медиуми, наводно, се гледа израелскиот противракетен систем „Железна купола“ во акција. Нема извештаи за повредени. Палестинската терористичка група Исламски џихад, наводно, ја презеде одговорноста за нападите.

Министерот за јавна безбедност Гилад Ердан за медиумите изјави дека верува дека ракетниот бараж го предизвикува Тел Авив сериозно да размисли за „операција од големи размери“ во Појасот Газа.

Ракетниот напад доаѓа само неколку часа откако во неделата израелски борбени авиони започнаа воздушни напади, за кои се тврди дека целеле позиции на Исламски џихад во Сирија и во Газа.

Снимките објавени од палестинските медиуми наводно прикажуваат израелски напад врз Кан Јунис во јужниот дел на појасот Газа. На снимката се гледа голема експлозија, проследена со чад што се издига над блискиот објект.

Порастот на насилството следи по разгневеноста на Палестинците, откако израелската армија употребила булдожер за да извлече тело на Палестинец, застрелан од страна на ИДФ заради, како што објаснуваат тие, обид да постави експлозив на пограничната ограда.

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе