НА ШАНЗЕЛИЗЕ

И вториот полицаец почина од повредите во престрелката во Париз

Еден од двајцата полицајци ранети во престрелката што се случи вечерва на Шанзелизе во Париз им подлегнал на повредите, јавија француските медиуми.

 

Друг полицаец претходно беше убиен од напаѓачите, кои со возило застанале до полициско комби и почнале да пукаат во полицајците.

Француското обвинителство соопшто дека канцеларијата за антитероризам отворила истрага.

Меѓутоа, три полициски извори рекле дека престрелката можеби била обид за оружен грабеж, пренесува Ројтерс.

„Излегов од продавницата Сефора и одев по тротоарот каде што беше паркирано ауди 80. Еден човек излезе од него и почна да пука со калашников кон полицаецот“, вели еден сведок за Ројтерс.

„Полицаецот падна. Слушнав шест истрели, ми стана страв. Имам двегодишно девојче и си мислев дека ќе умрам... Тој пукаше директно во полицаецот.“

На ТВ-снимките се гледаат Триумфалната капија и горната половина на Шанзелизе преполни со полициски комбиња, блескави светла и до заби вооружени полицајци, кои ја затвориле областа по она што еден новинар го опиша како жестока престрелка во близина на продавницата Маркс&Спенсерс.

Дали Борисов ќе го негира својот претходник, поранешниот премиер, генерал Рачо Петров и ќе продолжи да инсистира на заедничка историја која официјална Бугарија упорно настојува да ни ја подметне.

повеќе

Не треба да паднеме во замката која не втурнува во спиралата на континуирано себепоништување.

повеќе

Инвестицијата за изградба на автопатиштата Штип-Миладиновци и Кичево-Охрид повеќе личи на наш подарок за Кинезите, отколку на вистинска инвестиција.

повеќе