Холанѓанка салутирала нацистички поздрав во Аушвиц

Холандска туристка е приведена во Полска поради салутирање нацистички поздрав на местото на концентрациониот логор Аушвиц.

EPA-EFE

Како што потврди полската полиција, туристката на возраст од 29 години е обвинета за учество во нацистичка пропаганда.

Изречена ѝ е парична казна и таа се согласила да ја плати, пренесува Би-би-си.

Се додава дека станува збор за фотографија која ја снимил нејзиниот сопруг. Нејзиното објаснување било дека сè било лоша шега.

Ова не е првпат странци да се приведени за промовирање нацистичка пропаганда во Полска, обвинување за кое може да биде изречена казна од две години затвор.

Во 2013 година, на пример, двајца турски студенти беа осудени на по шест месеци затвор, условно на три години и парично казнети за нацистичко поздравување во Аушвиц.

Германските нацисти го изградиле логорот на смртта во полскиот град Освјенчим за време на окупацијата во 1939, а за нешто повеќе од четири и пол години во Аушвиц се убиени најмалку 1,1 милион луѓе.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе