„Од што се плашиме?“

Харадинај: Косово никогаш немало подобра ситуација во однос на Србија

Лидерот на Алијансата за иднина на Косово Рамуш Харадинај изјави дека Косово во дијалогот никогаш немало подобра ситуација во однос на Србија.

EPA-EFE

Но, според него, владата не оди напред, пренесуваат приштинските медиуми.

Харадинај кажа дека посредниците изнеле некои многу напредни принципи за Косово: територијален интегритет, суверенитет и уставност.

„Од што се плашиме ако овие нешта ни се загарантирани? Загрижувачко е што Косово не оди напред во дијалогот кога ги има овие три гаранции“, кажа Харадинај.

Според него, пристапот на косовската влада „ја спасува Србија“.

„Нашата власт ја спасува Србија од обврската да каже „да“ или „не“. Премиерот на Косово ја штити Србија со одржување на техничкиот дијалог. Премиерот на Косово не го става (српскиот претседател Александар) Вучиќ во таа ситуација. Признавањето или непризнавањето на Косово за Србија е исто што и ситуацијата со Русија и Украина. Дали сте со Путин или со Западот“, кажа Харадинај.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе