Гутереш: Мора да избегнеме нова студена војна, би била поопасна од претходната (ВИДЕО)

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна меѓу Кина и САД и побара од овие земји да го поправат својот „целосно дисфункционален" однос.

Фото: ЕПА

„Односот меѓу Кина и САД денес е целосно дисфункционален. Имаме различни перспективи за различни области и нормално дека доаѓа до некои несогласувања. Се работи за прашања за човековите права, геостратешки проблеми, како прашањето за Јужното Кинеско Море“, рече Гутереш.

„Постојат области каде што постојат заеднички интереси и потребна е силна соработка, како што е случајот со климатските промени. Додека постојат и области каде што треба да се водат сериозни преговори - трговија и технологија“, додаде тој.

„Мораме по секоја цена да избегнеме студена војна, која би била различна од претходната и веројатно поопасна и потешка за управување“, рече генералниот секретар на ОН.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе