Најава на специјалниот претставник на Трамп

Гренел: Лидерите на Србија и Косово на 2 септември во Белата куќа

Специјалниот претставник на Белата куќа за дијалогот на Белград и Приштина Ричард Гренел на својот твитер профил најави дека лидерите на Србија и Косово на почетокот на септември ќе се сретнат во САД.

EPA-EFE

Тој на Твитер напиша дека лидерите на земјите ќе разговараат во Белата куќа на 2 септември.

Истакна дека оваа информација ја споделува со големо задоволство, но не наведе повеќе детали.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе