Стапува на сила од утре

Грција воведе нова забрана, во ноќните часови останува отворен само еден граничен премин

Од утре, 7 август, навечер стапува на сила забраната на грчките власти за преминување на сите копнени гранични премини кон Грција од 23:00 до 07:00 часот.

EPA-EFE

Агенцијата БТА известува дека од забраната е изземен само преминот Кулата-Промахон на границата кон Бугарија.

Денес портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас ја најави новата рестрикција со објаснување дека е воведена поради зголемениот број новозаразени со коронавирусот.

Грчките власти вчера забранија влез во земјата во текот на ноќните часови преку преминот Какавија на границата со Албанија, но оваа мерка, нешто подоцна, беше воведена за сите копнени премини освен Кулата-Промахон.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе