Атина

Грција ги усвои новите мерки на штедење, судирите на улиците беснеат

Грчкиот парламент ги усвои новите мерки на штедење, додека на улиците на грчката престолнина Атина беснеат протести против таквите мерки.

Мерките за штедење ги поддржаа сите 153 пратеници.

Едно лице е уапсено и уште две се приведени, кога демонстрантите и полицијата се судрија во знак на протест во центарот на Атина.

Протестираат граѓаните, синдикатите, анти-естаблишмент групите, а АФП проценува дека на протестите има околу 15.000 демонстранти.

Млади во дуксери со качулки се обидоа да се искачат на Споменикот на незнајниот јунак на плоштадот Синтагма, демонстранти фрлаа камења, факели и Молотови коктели и така ја изгореа куќичката на Евзони, што им припаѓа на членовите на историската елитна лесна пешадија на грчката армија.

Полицијата одговори со солзавец.

Уапсеното лице, според изворите, носел секира и чекан, пренесува грчката агенција АНА.

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе