Грабеж во Париз: Црногорци украле накит вреден милиони евра (ВИДЕО)

Спектакуларниот грабеж во златарница во Париз е главната тема на светските медиуми. Според најновите информации, за ова кривично дело се уапсени две лица и тоа во автобус на линија Париз-Белград. Грабежот се случил во вторникот попладне. Маж влегол во луксузната продавница околу 17 часот и извадил автоматски пиштол. Го зел накитот и избегал со пленот проценет на два милиони евра.

EPA-EFE

Државјани на Црна Гора, на возраст од 45 и 55 години, се уапсени поради сомнеж дека од златарницата во Париз украле накит вреден меѓу два и три милиони евра. Како што пренесуваат француските медиуми, тие се уапсени ден по грабежот во златарницата Шоме во парискиот Арондисман 8. Тие вчера околу 13 часот, во автобус на автопатот во близина на границата со Германија, ги уапсиле припадници на бригадата за истражување и интервенции во Мец.

Во автобусот упаднале специјалците и веднаш настанал хаос, а патниците биле во шок. Полицијата го претресла автобусот и во него го нашла пленот од грабежот во златарницата во центарот на Париз. На крајот двајцата мажи биле уапсени.

Одреден им е притвор, а обвинителството во Париз ги терети за „организиран грабеж со оружје и учество во злосторничко здружување со цел извршување на кривично дело“, соопшти обвинителството во Париз.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе