Главниот украински преговарач: Состојбата е алармантна следните седум дена

Шефот на украинската парламентарна партија Слуга на народот и шеф на украинската делегација на преговорите со Русија, Давид Арахамија, тврди дека руските сили планираат да извршат нови напади следната недела.

Фото: ЕПА

Како што напиша на Телеграм, тие планираат напади врз енергетските објекти во Украина.

„Следната недела би можела да биде многу тешка“, напиша Арахамија на Телеграм.

Тој додаде дека надлежните власти разработуваат различни сценарија за тој случај, пренесува украинската новинска агенција Интерфакс.

Одржани се многу обуки, разработени се акциите на експертите за енергетика и критична инфраструктура, секој знае што да прави. Се подготвуваме. Армијата се подготвува“, напиша Арахамија.

Тој ги повика граѓаните да се грижат за себе и за своите семејства, да складираат вода и храна и да ги наполнат своите телефони.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе