Германија скептична за велигденските патувања, се надеваат на подобрување до крајот на мај

Шефот на кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел, Хелгер Браун, изјави дека е „мошне скептичен“ во врска со патувањето за Велигден, но дека се надева дека ситуацијата ќе се промени до крајот на мај.

Фото: ЕПА

Оваа недела, Меркел и гувернерите на сојузните држави ја продолжија „блокадата“ до 28 март.

Велигден за верниците што го слават според Грегоријанскиот календар оваа година паѓа во првата недела од април. Браун рече дека очекува „дека на 23 мај тие ќе можат на многу порелаксиран начин да зборуваат за патувања и одмори“.

Тој додаде дека Германија може целосно да се врати во нормала ако имунизацијата на населението оди според посакуваниот курс. Досега 5,7 проценти од германското население ја примиле првата доза на вакцината, а 2,8 проценти двете дози.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе