Германија речиси го удвои извозот на оружје

Германскиот извоз на воена опрема силно порасна оваа година, поттикнат од испораките на оружје во Украина, објави Министерството за економија.

EPA-EFE/Morris MacMatzen

Во шест месеци до 24 август, вредноста на одобрениот извоз на воена опрема изнесува нешто помалку од 5,1 милијарди евра. Во истиот период лани таа изнесуваше околу 2,9 милијарди евра, соопшти министерството.

Извозот силно порасна бидејќи Берлин ѝ доставува оружје на Украина за да ѝ помогне во одбраната од руските напади, објаснуваат од министерството.

Канцеларот Олаф Шолц во понеделникот вети дека Германија ќе продолжи да ѝ помага на Украина „се додека е потребно“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/Morris MacMatzen

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе